
Podobno kot večji in prestižnejši Range Rover je zdaj tudi Discovery dobil svojo mestno ali športno različico.
Priznam, ob prvem pogledu na novi Land Rover Discovery Sport so me prevevali tako pozitivni kot negativni občutki. Po eni strani Discovery ni več tako škatlast, a v istem hipu mi je prišlo na misel, da je bil ravno zaradi svoje oblike tako zanimiv in ne nazadnje privlačen. Zdaj je, kar je, in kot takega ga je treba sprejeti. Tudi Discovery je namreč podlegel oblikovni strategiji, ki pri večini avtomobilskih znamk zapoveduje takojšnjo hišno prepoznavnost. Za nostalgike hud udarec, za sodobneže pametna odločitev, za katero so krivi v Land Roverjevem razvojnem centru v Veliki Britaniji. Tam, natančneje v Halewoodu pri Liverpoolu, ga tudi izdelujejo. Tako je Discovery Sport krepko drugačen od svojega klasičnega brata. Še veliko bolj, kot je večji in prestižnejši Range Rover Sport od svojega klasičnega brata.
S tem ni nič narobe, moti le dejstvo, da je morda celo preveč podoben tretjemu v družini, najmanjšemu modelu Evoque. Tako se ponovi dilema nekaterih avtomobilskih znamk, ko človek sploh ne ve, za kateri avto v družini gre. Tisti najmanjši, srednje velik ali največji? Vendar je obenem res, da bo po drugi strani novi Discovery Sport všeč kakšnemu kupcu več kot osnovni model. Niso vsi ljubitelji škatlastih avtomobilov, poleg tega je treba priznati, da je so pri Land Roverju z najmanjšim članom družine zadeli v polno. Evoque navdušuje staro in mlado in dober videz mu je pač treba priznati. S tega stališča podobnost ne bi smela biti sporna, pa tudi sicer oblika Discoveryja pač upravičuje dodatna besedo Sport. Zato je oblikovno veliko bolj aerodinamičen, bolj mestu namenjen, in ne več toliko brezpotju. Toda brez skrbi, v notranjosti, predvsem pa s pogonom, ostaja Discovery Sport še vedno pravi terenec. Oblika avtomobila dobro skriva odsekane konce avtomobila, zaradi katerih so pristopni, izstopni in prelomni koti še vedno nadpovprečni, pa čeprav verjamem, da bo malo lastnikov tako dragega avtomobila preizkušalo njegove skrajne terenske sposobnosti.
A vseeno, testni avto je bil opremljen z že znanim sistemom Terrain Response, ki ponuja pet nastavitev: splošna, trava/prod/sneg, blato in korenine ter pesek. Doplačilno (tudi testni avto) je na voljo še dinamični način, ki pripomore k boljši vožnji po asfaltnih površinah. Izbira programov je preprosta, potreben je zgolj pritisk na gumb, za vse drugo poskrbi elektronika. Kot rečeno, ne verjamem, da bo kdo s takšnim avtomobilom preizkušal teren, kljub temu pa lahko zagotovim, da smo že davno sistem preizkušali na terenu, ki se zdi neprehoden za človeka, kaj šele avto. Ob tem lahko Discovery Sport brez težav vozi tudi po do 600 milimetrov visoki vodi. A ker je oblika relativna, je za marsikoga veliko pomembnejša notranjost. Testni avto je bil opremljen s paketom opreme HSE, ki je tretji po vrsti, nad njim pa je samo še bogatejša različica enakega paketa (HSE Luxury). Ker paket HSE v notranjost prinaša tudi usnjeno oblazinjenje, je počutje res dobro. Čuti se pridih večjega Range Roverja (čeprav Discovery to seveda ni), sedi se dobro, sedeži so električno nastavljivi v osem smeri. Volanski obroč je morda pretanek, a je seveda večopravilni, gumbi na njem so logično razporejeni in obvladljivi. Precej zanimiv je osrednji osempalčni zaslon, občutljiv za dotik.
Ponuja številne in logične menije, navidezni gumbi so veliki in razločni, a je morda sam sistem malce počasnejši, kot smo vajeni pri podobno dragih avtomobilih. In motor? V testnem avtomobilu je predla močnejša različica 2,2-litrskega štirivaljnega turbodizelskega motorja, kar pomeni 190 'konj' (osnova ponuja 150 'konj'). Dovolj moči, da je lahko vožnja z dobro tono in pol težkim avtomobilom tudi nadpovprečno dinamična. Seveda je treba vključiti dinamični način, svoje pa je pristavil še odličen, kar devetstopenjski samodejni menjalnik.Prestavljanje je hitro in nezaznavno, če želite, lahko za prestavljanje prek obvolanskih ušes skrbite tudi sami, a prave potrebe za to res ni.
Zanimiva je prestavna ročica, ki to sploh ni, saj je namesto nje v Discoveryju Sportu velik vrtljiv gumb, s katerim izbiramo želeno prestavo. Všeč nam je bila Discoveryjeva 'pamet', ko v povezavi s pametnim ključem in sistemom start-stop elektronika poskrbi, da se motor ugasne ko se ustavimo, če pa si voznik odpne varnostni pas in odpre vrata, pa se menjalnik samodejno prestavi v položaj P, avto oziroma motor in elektronika pa se popolnoma ugasnejo. Tako lahko zgolj izstopimo iz avta in ga zaklenemo. Potrebnega je sicer malce treninga, a ko se na to navadiš, se zdi zadeva odlična in predvsem praktična.
besedilo: Sebastjan Plevnjak