
Mercedes se z BMW kar malo potihoma, vsaj pri nas, bori za primat pri hibridih in priključnih hibridih med nemško premijsko trojico.
Začelo se je z največjim Mercedesom, razredom S, ki je kot S 500 Plug-in Hybrid začel Mercedesov naskok na serijsko uporabo priključnohibridne tehnologije. A ni bil dolgo osamljen: družbo mu je kmalu začel delati drugi v vrsti priključnih hibridov, precej manjši, a nič manj ekološki ali zmogljiv brat C 350 Plug-In Hybrid. Zdaj je tu že tretji, GLE 550 Plug-In Hybrid, in pride jih še sedem, da o tem, da si razreda S z dizlom skorajda ne morete več omisliti, niti ne govorimo.
Pogled na tehnične podatke izda, da baterija in doseg nista največja. Zakaj? Če osnova, platforma, ni že v osnovi zasnovana z mislijo na to tehnologijo, se lahko zgodi, da baterija poseže v volumen prtljažnega prostora ali je potreben kak drug kompromis, na primer manjša posoda za gorivo. Pri C 350 Plug-In Hybrid je prtljažnik sicer malenkost plitvejši kot pri navadnem razredu C, a hkrati so Mercedesovi inženirji poskrbeli za priročen prostor v boku prtljažnika, v katerega lahko pospravite polnilnik, namenjen polnjenju iz domačega omrežja, ki je kot pri vseh tovrstnih avtomobilih zaradi svoje krmilne elektronike precej obilen. Če ste malo iznajdljivi, v isti prostor spravite tudi kabel s priključkoma Type2 za polnjenje na polnilnih postajah. Poleg tega je kabel spiralne oblike in se zato ne zapleta, je pa res, da bi bil lahko kak meter ali dva daljši.
Baterija je seveda litij-ionska in ima zmogljivost 6,2 kilovatne ure, elektrike v njej pa je dovolj za 31 kilometrov po standardu ECE, v resnici pa lahko, ko je treba uporabljati klimatizacijo in razmere niso idealne, računate na doseg nekje med 24 in 26 kilometri.
Štirivaljnemu 211-'konjskemu' turbobencinskemu štirivaljniku so dodali elektromotor s 60 kilovati oziroma 82 'konji', kar skupno pomeni največjo moč že kar športnih 279 'konjev'. In ker hibridni sistem skupaj zmore kar 600 njutonmetrov navora, kar je več kot večina dizelskih modelov na trgu, je jasno, da tak razred C voznika ob do konca pritisnjeni stopalki za plin resno brcne v spodnji del hrbta. Elektromotor so enostavno namestili med sklopko in samodejni menjalnik, sistem pa premore štiri klasične načine delovanja: popolnoma električna vožnja (a se tu ob do konca pritisnjeni stopalki za plin vseeno prižge bencinski motor), samodejno hibridno delovanje, način varčevanja z baterijo in način polnjenja baterije.
Če ste v načinu Eco, s pomočjo radarja aktivnega tempomata, tudi ko je ta izključen, preverja dogajanje pred avtomobilom in z dvema kratkima sunkoma na stopalki za plin opozori voznika, kdaj je treba popustiti pritisk nanjo, da bo vožnja glede na promet spredaj čim bolj varčna. Odlično.
Seveda ne manjka elektronskih pomočnikov za varnejšo vožnjo, vključno z aktivnim volanom, ki sproti popravlja smer znotraj voznega pasu, ter samodejnim zaviranjem za preprečevanje trčenja (to deluje do hitrosti 200 kilometrov na uro), serijsko pa je tudi zračno vzmetenje AirMatic.
Skratka, tudi priključnohibridni C je dokaz, da v tem dizli resnično postajajo odveč, saj je dovolj varčen tako v mestu kot na daljših poteh.
Dušan Lukič foto: Saša Kapetanovič