Quantcast
Channel: Avto-magazin.si
Viewing all 20843 articles
Browse latest View live

Brezplačni 100-odstotno električni taksi brez izpustov

$
0
0
zoe-1

Renault Nissan Slovenija je pripravil prijetno presenečenje za uporabnike ljubljanskih taksijev. Med 5. in 14. junijem v Ljubljani namreč ponuja alternativni način prevoza Z.E. Taxi z električnimi avtomobili Renault Zoe, potnike pa čaka še presenečenje.

Ker je vožnja na električni pogon ugodnejša od vožnje s pogonom na fosilna goriva, je ugodna, oziroma kar brezplačna, tudi za uporabnike električnih taksijev. Potnike čaka še nekoliko nenavadno presenečenje, saj lahko kar sami sedejo za volan električnega taksija oziroma avtomobila Renault Zoe in ga peljejo. Vozni park osmih Z.E. Taksijev in zanimive podatke o vožnji je mogoče spremljati tudi na spletni strani ze-taxi.si, kjer je mogoče vožnjo tudi naročiti.Vožnjo se sicer lahko naroči tudi na telefonski številki 080 11 17

Renault Nissan Slovenija je z akcijo pospremil uvedbo programa električnih avtomobilov Z.E. ("zero emission" oz. "brez izpustov") na slovenskem trgu, s katerim bi radi pripomogli k povečanju priljubljenosti in prepoznavnosti trajnostne mobilnosti v Sloveniji. Akcijo izvajajo v sodelovanju s partnerji Taxi Laguna, Elektro Energija in Skupina Elektro Ljubljana.


Novo v Sloveniji: Ford Focus ST in Ford Mustang

$
0
0
fordfocusst_06

Slovenski uvoznik pričenja s prodajo Focusa ST in predprodajo legendarnega Mustanga.

Ford je prvega Focusa ST predstavil leta 2002, do danes pa se je zanj odločilo že več kot 140.000 kupcev. V tem času je vzporedno z serijskim Focusom tudi različica ST doživela tri večje spremembe. Najprej je bil v Focusu atmosferski 2-litrski bencinski motor s 170 'konji', ki ga je v drugi generaciji nasledil petvaljni turbobencinski motor z 225 'konji'. Še večja sprememba je doletela tretjo generacijo, kateri so zaradi vsesplošnega trenda zmanjševanja motornih prostornin, namenili prostorninsko manjši, 'le' 2-litrski turbobencinski motor, ki pa je bil z 250 'konji' še močnejši od predhodnika. V zadnji izdaji ostaja Focus ST z enakim motorjem, ga je pa tako kot klasičnega Focusa doletela kozmetična prenova. Izstopajo velika črna maska, aerodinamični dodatki in drugačna ter večja aluminijasta platišča, med tem ko v notranjosti največ pozornosti jemljejo Recarovi športni sedeži. Vseeno so nekaj sprememb in novosti namenili tudi podvozju, zaradi česar naj bi bil Focus ST še bolj dinamičen, a po drugi strani, sploh v karavanski različici, tudi 'družinsko' uporaben. Slednjo tezo izdatno podpira tudi dejstvo, da je zdaj Focus ST prvič na voljo tudi s turbodizelskim motorjem, pri čemer 2-litrski TDCI zmore 185 'konj', kar zadostuje, da dizelski ST z mesta do 100 km/h pospeši v 8,1 sekunde. Jasno, njegova glavna odlika je poraba goriva, saj tovarniški podatki obljubljajo porabo zgolj 4,2 litra plinskega olja za sto prevoženih kilometrov. No, bistvo Focusa ST se vseeno skriva v njegovi (bencinski) moči, 250 'konj' pa poskrbi, da pospešek od 0 do 100 km/h traja le 6,8 sekunde. Tovarniška poraba 6,8 l/100 km pa je verjetno bolj kot ne le utvara.

Za dizelsko gnanega Focusa ST (2.0 TDCi 136 kW) bo v Sloveniji potrebnih 27.590 evrov, za bencinskega ST-ja (2.0 EcoBoost 184 kW) pa 28.540 evrov, pri čemer zastopnik v obeh primerih ponuja akcijski popust v višini 3.600 evrov. Ljubitelji karavanov bodo v obeh primerih morali primakniti nekaj več kot 500 evrov.

Sočasno s pričetkom prodaje Focusa ST pa je slovenski zastopnik že oznanil tudi cene za legendarni Mustang. Za osnovno različico z 2,3-litrskim EcoBoost motorjem s 314 'konji' in ročnim menjalnikom bo potrebnih 38.000 evrov (samodejni menjalnik 43.900 EUR), za kabriolet pa 42.400 evrov (samodejni menjalnik 48.600 EUR). Jasno, na voljo bo tudi 'pravi' Mustang, torej s 5-litrskim osemvaljnikom in 418 'konji', ki pa bo v Sloveniji stal kar 56.300 evrov (samodejni menjalnik 60.000 EUR). Kar zato, ker je cena za dobrih 12.000 evrov višja od nemške, pri slovenskem zastopniku pa zatrjujejo, da je njihova neto cena avtomobila sicer celo nižja od nemške, a svoje naredijo slovenske davščine. Če vas to ne moti, naj navedemo še ceno za kabriolet s petlitrskim motorjem, ki je okroglih 60.000 evrov oziroma 63.800 evrov za različico s samodejnim menjalnikom.

Eko dnevi z E-transformerjem v Tehniškem muzeju v Bistri

$
0
0
transformer01

V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri si lahko obiskovalci do nedelje v multimedijskem vozilu E-transformer ogledajo celotni proces zbiranja in ravnanja z elektronskimi odpadki in baterijami.

E-transformer je multimedijsko vozilo s fotovoltaično elektrarno, ki popolnoma zadošča vsem porabnikom električne energije v njegovi notranjosti. Vozilo je namreč opremljeno z multimedijskimi prikazovalniki in razstavnimi eksponati, s pomočjo katerih se lahko obiskovalci pobliže spoznajo s sestavo in vplivi elektronskih odpadkov na okolje in zdravje ljudi. Na ogled je tudi celotni proces zbiranja in ravnanja z elektronski odpadki in odpadnimi baterijami, ki lahko s snovmi, iz katerih so izdelani, močno zastrupijo bivalno in naravno okolje.

Vozilo E-transformer, s katerim obiskujejo predvsem šole in je del Slovenske osveščevalne kampanje ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo, je za predstavitev svoje dejavnosti izdelalo podjetje ZEOS iz Ljubljane, največji zbiralec odpadne elektronske opreme pri nas. Letno zbere okrog 1000 ton odpadne elektronske in električne opreme ter baterij.

Še nekaj zanimivih dejstev:

Povprečno slovensko gospodinjstvo vsako leto kupi za štiri šolske torbe ali 30 kilogramov nove elektronske opreme, v istem času pa zbere le 10 kilogramov odpadkov.

Količina elektronskih odpadkov narašča 3-krat hitreje od količine drugih odpadkov.

Povprečni mobilni telefon vsebuje 130 različnih materialov, med katerimi je veliko redkih, kakršni so zlato, srebro, radij in indij.

V 700 mobilnih telefonih je dovolj zlata za en zlat prstan.

Nekatere ustrezno oddane elektronske odpadke je mogoče reciklirati celo do 90-odstotno.

Poziv na pomoč reševalcem-voznikom motornih koles

$
0
0
resevalec01_j186LIA

BMW Moto klub Slovenija izvaja akcijo zbiranja sredstev za nakup zračnih blazin za reševalce-voznike motornih koles.

BMW Moto klub Slovenije, ki je bil ustanovljena leta 1996 in ima trenutno 135 članov se poleg organizacije potovanj in tehnične pomoči članom posveča tudi povečanju varnosti v prometu. Tudi zato so se odločili, da zberejo sredstva za nakup zračnih blazin za reševalce-voznike motornih vozil, s čimer bi jim omogočili več varnosti med opravljanjem njihove dejavnosti.

Tiste, ki bi to radi storili, vabijo, naj sredstva za donacijo do 15. julija 2015 nakažejo na banko NLB, račun št. 02053 0053717429 sklic SI99, namen plačila: donacija za reševalce.

Tomaž Porekar: Kam gredo enoprostorci

$
0
0
porekar_1

Nekateri avtomobilski modeli lahko trajajo večno, drugi spet pa imajo dokaj kratko 'kariero'. Seveda je vse odvisno od tega, ali so pri kupcih uspešni ali pa se jih ti naveličajo oziroma jih sploh ne sprejmejo.

V zadnjem času je opaziti, da posamezne znamke opuščajo predvsem modele iz svoje ponudbe enoprostorcev, čeprav tudi tukaj ni mogoče govoriti o trendu, ker zmanjšano povpraševanje v Evropi nekateri lahko nadomestijo s prodajo na Kitajskem. Vzemimo primer treh premijskih znamk: Mercedesu je drugi rod razreda B dobro uspel, in prav to je bil tudi eden od razlogov, da se je med enoprostorce podal tudi BMW. Če bo Bavarcem uspelo tako dobro uveljaviti modela Active Tourer in Grand Tourer kot njihovim tekmecem iz Stuttgarta, bomo videli, saj sta obe različici na trgu šele manj kot leto dni. Audi je svoj odgovor na B načrtoval že pred leti, a so si nato premislili, ker naj ne bi bilo dovolj potencialnih kupcev. Pri tem so morali seveda upoštevati tudi ambicije svoje 'matere', znamke Volkswagen, saj je Touran eden vodilnih enoprostorcev na trgu. Za Audi je bil tako enoprostorec že skoraj povsem pozabljen, ko se je začel razvijati trg na največjem azijskem in zdaj tudi že svetovnem trgu, na Kitajskem. Govorice o tem, da bo v nekaj letih pripravil svoj enoprostorec, so se okrepile. K odločitvi bo najbrž pripomogel morebitni uspeh Active Tourerja, saj si pri Audiju ne morejo privoščiti, da ne bi posnemali BMW, ki ga želijo že v nekaj letih prehiteti vsaj po prodajnih številkah.

Pomembno vlogo pri Volkswagnovem in Mercedesovem uspehu v razredu manjših enoprostorcev so imeli zelo specifični nemški kupci – taksisti. To so kupci z zelo jasnimi potrebami in s spreminjanjem njihovih želja in pričakovanj je imel Mercedes pri razredu E kar veliko težav. Tudi zato so razred B sedanjega rodu zasnovali predvsem po njihovih željah in ob zgledu Tourana, ki si je iz nič pridobil med taksisti dober delež.

Tudi Seat je na svojem domačem trgu velik del prodaje dosegel s prodajo Altee in Altee XL španskim taksistom. Ti se bodo morali v kratkem preusmeriti na nakupe pri drugih znamkah, če bodo hoteli obdržati isto prostorsko ponudbo. Seat je namreč že prenehal izdelovati omenjena enoprostorca. Kdo pri Seatu je odločil, da so se odpovedali dobro donosnemu poslu? Morebiti so v centrali daleč stran v Wolfsburgu imeli tolikšno moč, da je zdaj Seatov program enoprostorcev skoraj ukinjen. Nekaj podobnega se je tej edini španski znamki že zgodilo, ko so pred leti ukinili edino limuzino v svojem prodajnem programu.

Futuristični Peugeot z virtualnega dirkališča

$
0
0
i14lp9syrrm8fo

Peugeot je razvil futuristični superdirkalnik PEUGEOT Vision Gran Turismo za igralno franšizo Gran Turismo 6, ki bo na voljo kot brezplačna nadgradnja za PlayStation 3.

Pri razvoju navideznega superšportnika so sodelovali Peugeotovi oblikovalci in tehniki oddelka Peugeot Sport, ki so mu dali vsa obeležja vzdržljivega dirkalnika in ga ponudili v visokoločljivem okolju franšize GT6.

Pri vsega 104 centimetre visokem avtomobilu z 22-plačnimi kolesi spredaj in 23-palčnimi kolesi zadaj najprej pade v oči izrazito aerodinamične monolitna bočna silhueta, ki poleg učinkovitega rezanja zraka služi tudi temu, da ga potiska k tlom. Za voznikom sredinsko vgrajeni 3,2-litrski motor V6 Turbo z 875 "konji" največje moči, ki se na vsa štiri kolesa prenašajo preko ročnega šeststopenjskega menjalnika, z lahkoto opravi z vsega 875 kilogramov težkim avtomobilom in ga v 1,73 sekunde izstreli do hitrosti 100 kilometrov na uro. Vozniku pri obvladovanju silovite moči pomagajo tudi pikolovsko natančen volan in učinkovite Brembove karbonske zavore.

Formula E: Moskva srečna za Nelsona Piqueta Jr.

$
0
0
moskva-formula-e-1_sFGsGC0

Letošnja deveta dirka Formule E, ki je v soboto potekala v Moskvi, je bila najbolj uspešna za brazilskega dirkača Nelsona Piqueta Jr., ki je zmagal in si pred londonsko dirko zagotovil 17 točk prednosti.

Piquet ima v skupnem seštevku za zdaj 128 točk, njegov najbližji tekmec Lucas di Grassi pa 111. Di Grassi je sicer dirko zaključil na drugem mestu pred tretjim Buemijem, a so ga s kaznijo za neupoštevanje pravil pri vožnji iz boksov pozneje prestavili na deveto mesto. Švicarski voznik je s 105 točkami tretji v skupnem seštevku. Po di Grassijevi degradaciji je se je na tretje mesto uvrstil Nick Heidfeld.

Odločilni trenutek dirke je sicer nastopil že na štartu, ko je Piquet prehitel Jeana-Erica Vergnena in si kmalu zagotovil nekaj sekund prednosti pred Vergnenom, di Grassijem in Buemijem. Vrstni red je ostal enak vse do postankov v boksih.

V drugem delu dirke je Piquet ostal v vodstvu, di Grassi, ki je prehitel Vergnena, pa je poskusil nadomestiti zaostanek. Nazadnje ga je zmanjšal na vsega 1,5 sekunde, a zaradi pregrevanja baterij ni mogel držati tempa. Piquet je končno čez ciljno črto zapeljal z dvema sekundama prednosti in osvojil svojo drugo zmago.

Za tretje mesto sta se borila Vergnen in Buemi, ki je po seriji hitrih krogov dohitel in po ostrem dvoboju z nekaj trki tudi prehitel Francoza. Vmes ju je dohitel še Heidfeld in Vergnena zrinil na peto mesto. Točke so osvojili še Daniel Abt, Salvador Duran, Antonio Felix da Costa, Nicolas Prost in novinec Justin Wilson.

Test: Smart fortwo (52 kW) Passion

$
0
0
nosilna_smart

Pameten za dva. Tako bi se glasil dobesedni prevod imena avta, ni pa čisto na mestu. Bolje bi mu pristajalo: pametna rešitev za dva potnika v mestni gneči.

Že ob premlevanju o samem uvodu za ta članek so mi na misel prišli le neki izrabljeni klišeji, povezani z majhnostjo. Če le ni neki nov tehnološki gedžet, ljudje majhnost povezujejo z nečim slabim. Nam Lionel Messi in Danny DeVito nista dovolj dobra primera, kako majhnost izkoristiti kot prednost? Kaj pa Smart? Mogoče nimamo tipične metropole, kjer prednosti tovrstnega avtomobila pridejo popolnoma do izraza, ampak tudi pri nas boste po nekajdnevni uporabi takega avtomobila hitro dobili smiseln odgovor na tako pogosto vprašanje: Pa kaj mi bo tak avto? Pojdimo nekoliko v preteklost.

Zgodbo o Smartu so si izmislili vodilni možje urarskega koncerna Swatch, pri Daimlerju pa so ugriznili v idejo. Po nekaterih porodnih težavah s stabilnostjo vozila je Smart z velikim pompom udaril na trg z odmevnimi kampanjami ter saloni, ki so imeli poleg njih stolpe, sestavljene iz nakopičenih Smartov. Nikoli prej viden tako majhen avto je bil sprejet z enakim začudenjem kot domnevna videnja NLP-jev v ameriški Nevadi. A ker so Smarta sprva načrtovali kot nekoliko drugačno premijsko znamko in se ga je žal tudi držala visoka cena, do kupcev ni prišel prav pogosto.

Šele pozneje, ko so pri Daimlerju spremenili koncept in znižali cene, so se evropska velemesta začela polniti z njim. Za nadaljevanje uspešne zgodbe so potrebovali partnerja, ki je vešč izdelovanja majhnih mestnih avtov za širše množice. Tako so se povezali z Renaultum, ki je prispeval dobršen del sestavnih delov za novega Smarta. Glavna zahteva je bila ena: ostati mora enako velik (ali majhen, kakor vam je ljubše). To jim je uspelo do milimetra natančno, le da je v širino pridobil dodatnih 10 centimetrov.

Prva opazka dolgonogega pisca teh vrstic: v starem Smartu se je sedelo bolje. Na račun debelejših, sicer bolj udobnih sedežev je prostora za vzdolžni pomik sedežev manj. Tudi višje se sedi, kot je bilo to v navadi pri predhodniku, volan pa ni nastavljiv v nobeni smeri. Kombinacija temne plastike in živobarvne tkanine na armaturni plošči je razgibana in zanimiva, pa tudi nekoliko bolj nerodna za vzdrževanje, saj se prah zažira v tkanino. Splošno počutje v notranjosti nakazuje na to, da je novi Smart vse bolj odrasel, da je 'več avta', kot radi rečemo. Že stik z volanom daje boljši občutek, saj je ta debel, prijeten na otip ter opremljen z opravilnimi gumbi.

Ko smo že tu: med množico gumbov smo pogrešali gumb za premik med postajami na radiu. In če gremo še korak dlje: radio nekoliko slabše lovi radijske postaje ter jih vmes pogosto izgublja. Voznikov delovni prostor nekoliko kvarijo slabše obvolanske ročice, ki jih poznamo še iz časov nekaterih starejših Renaultovih modelov. Med preklapljanji ni občutka, smerniki se radi zatikajo ter pozno ugašajo, brisalniki pa nimajo funkcije enkratnega brisanja. Za drobnarije se bo v notranjosti našlo dovolj prostora. Kot običajno bomo najraje vse zmetali v enega od treh držal za pijačo. Ne bodite skopuhi in telefonu privoščite posebno stojalo, ki ga najdete na seznamu doplačilne opreme. Pred sovoznikom je predalček spodobne velikosti, majhen pa se skriva tudi pri levem kolenu.

Za sedeži so priročne odlagalne mreže, prav take pa smo pogrešali v vratih, kajti prejšnji Smart jih je imel in so bile odlične. Novi Smart se prižiga klasično ob volanu, pri staremu smo ključ za zagon vtaknili na sredini ob menjalniku. Žal nam je, da so izpustili tudi to simpatično rešitev. Še ena rešitev nam ni bila najbolj smiselna: 12-voltna vtičnica je postavljena povsem zadaj med sedežema, in če imate priklopljeno ter na prednjo šipo postavljeno navigacijsko napravo, bo njen kabel razpet čez celotno kabino avtomobila. Na srečo je USB-vhod nameščen na radiu in bo kabel za telefon manj v napoto.

Se spomnite, kaj je bila rak rana prejšnjega Smarta? Cukomatik. Tako smo namreč v šali rekli robotiziranemu menjalniku, ki je poskrbel, da se je vsa karoserija (in naše glave hkrati) zamajala med pretikanjem. No, zdaj je novi Smart lahko opremljen s klasičnim ročnim menjalnikom. Ročico boste zlahka spoznali iz katerega od Renaultovih modelov, kar pa ne pomeni, da bi to kaj kvarilo vtis o delovanju menjalnika. Pretikanje je natančno, prestave pa izračunane tako, da sta prvi dve nekoliko krajši, največjo hitrost pa je mogoče doseči že v četrti prestavi, medtem ko peta služi le vzdrževanju hitrosti pri nižjih motornih vrtljajih.

Ker smo zgodbo začeli z napačne strani, omenimo še krivca za premik vozila v splošnem. To je trivaljni vrstni motor s prostornino 999 kubičnih centimetrov in močjo 52 kilovatov. Na voljo je sicer tudi močnejši 66-kilovatni motor s prisilnim polnjenjem, vendar bi ta iz testnega primerka moral popolnoma zadovoljiti vse potrebe po spodobnem premikanju v mestnem prometu. Čeprav nas je pot zanesla tudi na Obalo, se je Smart brez težav kosal s prometom na avtocesti, pa tudi na vrhniškem klancu je z lahkoto ohranjal hitrost 120 kilometrov na uro, nastavljeno na tempomatu. S predhodnikom kaj takega enostavno ni bilo mogoče, pa tudi vsak pobeg na avtocesto je pomenil svojevrstno avanturo.

Tudi obiski bencinskih črpalk bodo zdaj redkejši, saj je na račun večjega rezervoarja za gorivo doseg precej daljši. Prodajalci Smartov imajo težko nalogo. Težko je nekomu razložiti smiselnost tovrstne zasnove, če sam ne izkusi čara premagovanja mestnih pasti s takim avtomobilčkom. Enostavno vas potegne in začnete iskati razne luknje, kamor švignete vmes, kot otrok se razveselite majhnih prostorov med parkiranimi avti ali pač polkrožno obrnete avto na vsega 6,95 metra širine - 6,95 metra! Med celotnim trajanjem testnega termina s Smartom mi je bilo v največje veselje navduševati sopotnike s kroženjem v radiju sedmih metrov. Čeprav Smart goji ideologijo svojega predhodnika, je v novi preobleki popolnoma drugačen avto. Je uporabnejši, bolj dovršen in napreden ter si ne zasluži več zbadljivke igrača. S ceno pod desetimi tisočaki se tudi oddaljuje od koncepta premijskega malčka, kar pa ni nič slabega, dokler tovrstna strategija prinaša dobre prodajne rezultate.

bese­di­lo: Saša Kapetanovič


Toyota je najbolj cenjena avtomobilska znamka na svetu po raziskavi BrandZ

$
0
0
picmonkey-collage

Toyota je znova najbolj cenjena avtomobilska znamka med stotimi najbolj cenjenimi globalnimi znamkami po danes objavljenih rezultatih raziskave BrandZ™. Vrednost avtomobilske znamke, ki jo potrošniki še naprej najbolj cenijo, je ocenjena na 26,5 milijarde evrov (28,9 milijarde dolarjev). Znamka Lexus je napredovala za eno mesto v primerjavi z lansko lestvico in zasedla deseto mesto, predvsem po zaslugi posvečanja pozornosti kakovosti in raznolikosti svoje pomlajene palete vozil.

Bruselj, Belgija - Raziskava BrandZ™ je bila prvič objavljena leta 2006 in v teh desetih letih je Toyota osemkrat zasedla prestol v avtomobilskem sektorju. Lestvica stotih najbolj cenjenih globalnih znamk po raziskavi BrandZ™ je edina lestvica vrednosti znamk, pri sestavljanju katere je sodelovalo več kot dva milijona potrošnikov po vsem svetu, ki so odgovarjali na vprašanja o tisočih globalnih znamkah, ki so neposredno namenjene potrošnikom. Po mnenju avtorjev raziskave BrandZ™ je mnenje potrošnikov o znamki ključnega pomena pri določanju vrednosti znamke, saj znamke predstavljajo kombinacijo poslovnih izidov, lansiranja izdelkov, jasnosti pozicioniranja na trgu in vodstvenih sposobnosti.

Čeprav se je prodaja avtomobilov v nekaterih regijah izboljšala, ostaja v drugih regijah na nižji ravni kot pred recesijo, kar negativno vpliva na skupne vrednosti znamk. Globalna prodaja družbe Toyota Motor Corporation(1) se je v nasprotju s temi smernicami v letu 2014 povečala za 2,5 % na 10,2 milijona vozil, kar je pozitivno vplivalo na ovrednotenje znamke v letošnjem poročilu.

Poročilo navaja, da sodobne družbene smernice zavirajo rast panoge. Kakovost se je pri vseh avtomobilskih proizvajalcih povišala, vendar postaja vedno težje izstopati na trgu. Pripadniki tako imenovane milenijske generacije se redkeje odločajo za nakup avtomobila. Tehnologija povezljivosti v avtomobilih in spletna prodaja avtomobilov naj bi bili, sodeč po poročilu, nasprotujoči si smernici, zaradi česar je proces krepitve blagovne znamke bolj zapleten.

Leta 2014 so pri Toyoti začeli s prodajo modela Mirai, prve limuzine na vodikov pogon na svetu, ki je že na voljo na Japonskem in bo v drugi polovici letošnjega leta prišla tudi na evropske in ameriške trge. Odkar so pri Toyoti leta 1997 začeli s prodajo prvega serijskega vozila s polnim hibridnim pogonom, Toyoto Prius, so po vsem svetu prodali več kot sedem milijonov hibridnih vozil znamk Toyota in Lexus. Kupci v Evropi lahko izbirajo med petnajstimi modeli hibridnih vozil Toyota in Lexus.

Lexus je na lestvici desetih najbolj cenjenih avtomobilskih znamk zasedel deseto mesto, vrednost znamke Lexus pa je ocenjena na 3,9 milijarde evrov (4,3 milijarde dolarjev). Pri sestavljanju lestvice stotih najbolj cenjenih globalnih znamk po raziskavi BrandZ™, naročnik katere je družba WPP, izvaja pa jo podjetje Millward Brown Optimor, sodeluje okrog dva milijona potrošnikov iz več kot 30 držav.

http://www.toyota.si/

Formula 1: Gnala ga je tudi želja po »maščevanju«

$
0
0
f1-montreal-2015-1_lgl8ybC

Lewis Hamilton je z zmago v Montrealu odgovoril na polom v Monaku. Tako je slavil 37-ič v karieri in četrtič v Kanadi. Očitno pomaga, če gre dirkač z določeno mero jeze na start.

Jeza je sestavni del formule 1, bila, je in bo ostala. Dobro je, če jo dirkači znajo kontrolirati, da ohranijo zdrave in mirne živce in da se ne prepusti čustvom v nepravem trenutku. Kajti takrat lahko postane nevarno. To je marsikdo izkusil na najbolj možen tragičen način. Na primer Gilles Villeneuve, ki je po sporu s takratnim ekipnim tovarišem pri Ferrariju Didierjem Pironijem na dirko v Zolder odšel z zvrhano mero jeze in želje po maščevanju. A ta se mu je kruto maščevala.

Lewis Hamilton te napake ni ponovil, kajti danes so časi drugačni. Prepričljivo je opravil ravno z Nicom Rosbergom, čeravno ne z lahkoto, kot je sam dejal, saj mu je Nemec stalno tesno sledil in čakal na njegovo napako. Ki pa je ni in ni bilo. Malo pa mu je pri tem pomagalo, da je postal tudi najboljši britanski dirkač v statistki krogov, odpeljanih na prvem mestu. Do sedaj jih je odpeljal 2089 in s tem s prestola zrinil Nigela Manslla.

In tudi sicer je bil Mercedes na hitri stezi Gillesa Villeneuva na otoku Notre Dame streljal od centra Montreala razred zase. Ali v svojem svetu, saj sta oba srebrna dirkača vozila poljubno hitro. Kljub težavam, Hamilton je bil malce na tesnem z gorivom, Rosberga pa so mučile pregrete zavore, sta lahko na koncu varčevala s tehniko toliko, da jim tekmeci niso prišli niti blizu. Sicer je bil svojevrstni junak Sebastian Vettel, ki se je z osemnajstega prebil na končno peto mesto, stopničke je z napako zapravil Kimi Raikkonen, ki je bil četrti, prvič letos pa se je uvrstitve med najboljše tri veselil Valtteri Bottas. Dvojna ničla pa je zadela ekipo McLaren. Ponoven odstop, tretji zapovrstjo za Alonsa, in dejstvo, da so bili na ravnih odsekih steze tudi do 15 km/h počasnejši od tekmecev, pove veliko. Zdaj ostaja vprašanje, koliko časa bodo odgovorni še lahko mirili predvsem Alonsa.

Besedilo: Andraž Zupančič, foto: moštva

VN Kanade, Montreal

1. Lewis Hamilton Mercedes 1.31:53,145

2. Nico Rosberg Mercedes + 2,285 sek

3. Valtteri Bottas Williams + 40,666 sek

4. Kimi Raikkonen Ferrari + 45,625 sek

5. Sebastian Vettel Ferrari + 49,903 sek

6. Felipe Massa Williams + 56,381 sek

7. Pastor Maldonado Lotus + 1:06,664 min

Točkovanje dirkačev

1. Lewis Hamilton 151

2. Nico Rosberg 134

3. Sebastian Vettel 108

Točkovanje moštev

1. Mercedes 285

2. Ferrari 180

3. Williams 104

Naskok 284 srčnih kolesarjev na Vršič uspel

$
0
0
goni-pony-3

V soboto se je uspešno zaključil prvi Red Bull Goni Pony vzpon na najvišji cestni prelaz v Sloveniji.

Vršiča se je lotilo 284 kolesarjev, med katerimi je bilo tudi trideset deklet, in večini je tudi uspelo prikolesariti do vrha. Z Rogovo legendo Ponyjem se je namreč na vrha Vršiča uspelo povzpeti kar 15 ženskam in 231 moškim. Najpočasnejši so do vrha potrebovali dobri dve uri, najhitrejši, Jeseničan Lenart Noč, pa le 47 minut in 47 sekund, kar je le dobrih 15 minut več od rekorda Juriša na Vršič in osem minut več od njegovega osebnega rekorda. Najhitrejša dama je bila Jasmina Jelovšek, ki je 13,6-kilometrski vzpon premagala v uri, štirih minutah in 19 sekundah.

Zmagovalec, sicer eden najboljših gorsko-kolesarskih maratoncev pri nas, je na cilju dejal: "Dolžina vzpona je baje 13,6 km, ampak jaz sem jih tokrat s cik-cakanjem naredil več. Včeraj sem imel težak trening, zato sem imel težke noge, nato sem prišel v svoj ritem in cik-cakal, kar je bila najhitrejša opcija za na Vršič." Noč je sicer pri Tonkini koči prehitel drugouvrščenega gorskega tekača Simona Novaka, tretji pa je bil specialist za kolesarske vzpone Tomaž Dolar.

Najhitrejša dama Jasmina Jelovšek, sicer triatlonka, je povedala: "Ko sem izvedela za tekmovanje, sem našla in uredila ponyja. Zdržal je do vrha. Luštno kolo je, mislim da ima odličen prenos. Težava teh koles je le, da so malo starejša."

Žirija je na koncu podelila še naslov za najboljši retro slog, ki sta ga dosegla aerobična Tanja Kranj in šarmantni Nejc Perko.

Maraton električnih vozil Kijev - Monte Carlo tudi v Sloveniji

$
0
0
maraton03_qC7iOox

Slovenijo so obiskali udeleženci 4. maratona električnih vozil, ki letos poteka med Kijevom in Monte Carlom.

Maraton električnih vozil je nastal na pobudo monaškega kneza Alberta II., ki je pred leti obiskal estonsko prestolnico Talin. Na svojevrsten električni način obuja znameniti rally Talin - Monte Carlo iz obdobja med letoma 1930 in 1939,, ki je veljal za eno najzahtevnejših avtomobilskih preizkušenj tistega časa. Po okupaciji Estonije so rally nehali prirejati vse do leta 2011, ko so ga obudili v električni obliki. Prvega sodobnega je otvoril kar knez Albert osebno.

Maraton, ki so ga letos torej priredili že četrtič ima skupni cilj Monte Carlo, mesto štarta in trasa pa se spreminjata. 3. junija letos so udeleženci štartali v Kijevu, med potjo, ki se bo 10. junija zaključila v knežji palači Monaku, pa so obiskali tudi Slovenijo. Na Kongresnem trgu v Ljubljani smo tako lahko videli vrsto električnih avtomobilov. Večinoma je šlo za povsem sodobne serijske modele, nekaj pa jih je tudi izstopalo, kot denimo sovjetska starodobnika Zaporožec in GAZ Pobeda s sodobnim električnim pogonom.

Podaljšani test: Ford Focus 1.5 TDCi (88 kW) Titanium

$
0
0
img_9227

Čeprav so nas z vseh strani strašili s snežnim metežem stoletja, smo ostali mirni.

Če je kdo pripravljen na zimo, je to naš dolgoprogaški Focus. Okej, že res, da se sneg z avta in okrog njega ne bo sčistil sam, so pa pri Fordu delo olajšali s priročno metlico in strgalom za led, ki je oblečen v toplo rokavičko. Tudi ko opravite garaško delo in s sosedi prekolnete voznika pluga, ki vam pred avto pripelje tono zbitega snega, vam bo Focus poskusil omiliti tegobe, ki jih prinaša mraz. Najpomembneje je, da sistem gretja deluje odlično. Kaj več kot to, da nastavimo želeno temperaturo in pustimo avtomatiki, da opravi svoje, ni treba narediti.

Zagreje se hitro, brez neposrednega piša v obraze potnikov. Tudi za prezeblo rit je poskrbljeno. Gretje sedežev deluje hipoma, saj se tkanina segreje precej hitreje, kot smo vajeni pri usnjenih sedežih. Že kaj kmalu je na tretji stopnji prevroče in je treba zmanjšati intenziteto gretja. Da pa vam ne bo treba ozeblih rok tlačiti pod rit, je Focus oprem­ljen tudi z gretjem volanskega obroča. Čeprav je usnjen, se tudi ta segreje precej hitro in v nasprotju s sedeži ni prav nič moteče, če ostane ogrevan vso vožnjo. Če je gretje zadnjega stekla nekako samoumevno, nas tak Focus razveseli tudi z ogrevanjem prednje šipe. Dovolj je pritisk na gumb in že čez kako minuto je treba steklo le pobrisati z brisalci.

Da pa ne bomo hvalili le stvari s seznama opreme, velja reči tudi kakšno dobro na račun novega motorja v Focusu. Če smo bili vajeni, da je prejšnji 1,6-litrski TDCi precej ropotal v mrzlih jutrih, novi 1.5 TDCi poje povsem drugo pesem. Takoj po zagonu je tek miren, speljevanje pa brez vsakršnega poskakovanja in cukanja. Zagotovo k temu prispeva tudi boljša zvočna izolacija, kar je občutiti pri večjih hitrostih, ko je hrupa precej manj glede na predhodnika.

Če bi se šli senzacionalistično novinarstvo, bi lahko zapisali, da je tak Focus ultimativno zaklonišče pred snežnim metežem stoletja. Z zadostno količino živ­ljenjskih potrebščin v velikem prtljažniku bi zagotovo preživeli tudi kakšno ledeno dobo. A naj ostane pri tem, da nam preprosto polepša tipičen februarski dan.

bese­di­lo: Saša Kapetanovič

Brzina.si – pravo mesto za vse, ki nam avto pomeni več kot prevozno sredstvo

$
0
0
brzina_Yg1tK5e

Na spletnem naslovu www.brzina.si je vrata odprla nova spletna trgovina, ki diši po oktanih.

Brzina.si ponuja izdelke visoke kakovosti po čim dostopnejših cenah, asortiment pa sestavljajo izredno lahka alu platišča znamk Rota, Linea Corse in Rundfahren, širok nabor dirkaške opreme nizozemskega proizvajalca QSP ter vrhunska olja in maziva Motul.

Vabljeni v svet visokih hitrosti!

Celodnevna adrenalinska zabava za vse generacije

$
0
0
mediaspeed2074_1200x8741

Ne zamudite: 20. junij je rezerviran za SEAT-ov Cupra dan
Kaj dobite, če v celodnevni spektakel združite adrenalin, hitrost, dobro glasbo in španski temperament? SEAT Cupra dan – celodnevno zabavo za vso družino, ki je ne želite zamuditi! Med drugim se boste lahko družili z vozniki rallyja in se pomerili v adrenalinskih testih SEAT-ovih vozil. Večer bo poln dobre glasbe in plesa, v družbi estradnikov iz priljubljene TV oddaje Znan obraz ima svoj glas, Maestra, Alye in drugih. Z nekaj sreče pa boste lahko domov odpeljali svoj sanjski avto SEAT Cupro.

Letošnji Cupra dan, ki se bo odvil v soboto, 20. junija na Vranskem, v AMZS Centru varne vožnje, ponuja doživetje za vse generacije. Vozniki rallyja - Andrej Jereb, Asja Zupanc in Miran Jerman - vas bodo po poligonu zapeljali z dirkalnikoma Leon Cup Racer in Ibiza SC Trophy ter s športnim Leonom Cupra. Pomerili se boste lahko v športnih izzivih v slalomu in zabijanju gola, spretnostni preizkušnji okretnosti SEAT-ovih vozil pri izogibanju vodnim oviram in cross buggy off roadu, si ogledali prikaz delovanja 4-kolesnega pogona in testno preizkusili SEAT-ova vozila. Svoj sanjski avto SEAT boste lahko z nekaj sreče v nagradni igri Radia 1 odpeljali za vedno domov.

Ob 20. uri se bo adrenalinska zabava spremenila v glasbeno, saj bodo oder zavzeli nastopajoči iz priljubljene TV oddaje Znan obraz ima svoj glas, za vroč nastop pevke Alye pa vas bodo ogreli Maestro in F&B Acrobatics. Cupra noč bodo zaključili DJ duo Vanillaz in SheDivaz ter poskrbeli, da vam bo dogodek ostal v nepozabnem spominu.

Skozi dan se bodo odvijale tudi številne spremljevalne aktivnosti, kot so mehanski rodeo, adrenalinska preizkušnja breztežnosti,zip line in giant football, ogledali pa si boste lahko tudi razstavo SEAT-ovih vozil in se družili z olimpijskim in svetovnim prvakom v metu kladiva, Primožem Kozmusom. Manjkalo ne bo niti aktivnosti za najmlajše, kot so adrenalinski park, električni avtomobilčki, trial motorčki in poslikava obraza.

Ne zamudite najboljšega adrenalinskega spektakla za vso družino in se prijavite na www.cupradan.si - vstopnine ni!


360-stopinjski obrat na dirkališču za drag race

$
0
0
drag_kU3PTdO

Nepričakovane nezgode na avtomobilskih dirkah se lahko pripetijo tudi najbolj izkušenim dirkačem, kar dokazuje tudi spodnji video.

Med njegovo prvo drag race dirko na avstralskem dirkališču Willowbank Raceway je namreč na avtomobilu mednarodnega šampiona drag race prvenstva Top Fuel Larryja Dixona počila os zadnjega kolesa. Njegov avtomobil je nenadzorovano zavrtelo za 360 stopinj in le zaradi obilo sreče se ni nič zgodilo niti njemu niti njegovemu tekmecu Damienu Harrisu, avtomobil pa se je po obratu v pravi smeri spustil na stezo in Dixon ga je lahko varno ustavil z zavornimi padali.

Renaultova globalna nagrada prodaje in marketinga v Slovenijo

$
0
0
nagrada-renault_ElyFhjs

Direktor marketinga Renault Nissan Slovenija Miguel Angel Calderon je prejel Renaultovo nagrado Global Sales and Marketing Awards.

Calderonu, ki je kot direktor marketinga odgovoren za celotno regijo Adriatic, so prestižni naslov podelili za predlog novega globalnega podpisa znamke Renault "Passion for life", ki ga je oblikoval skupaj s sodelavci v Ljubljani.

Triatlonski vikend s Toyoto

$
0
0
img_8247

Verjetno poznate tisti občutek, ko se delovni petek počasi prevesi v točko, ko je že dovoljeno razmišljati o sončnem koncu tedna, ki ga spremljajo različne prostočasne aktivnosti. No, če vas ravno takrat pokliče še Toni iz Toyota centra Novo mesto in vam pove, da je vse pripravljeno za prevzem nagradnega avtomobila, potem je to zagotovo napoved popolnega vikenda.

Seveda ima vsaka zgodba dve plati in ni bilo treba dolgo čakati na hladen tuš, saj se je izkazalo, da me za nagrado pričakuje hibridni Yaris. To je tisti mali mestni avto, ki ga v glavnem vozijo ženske, in v mislih sem že videl najbolj črn scenarij z rdečim Yarisom in srčkom na vratih v glavni vlogi. Ves čas sem se namreč veselil Priusa plug-in hybrida, ne pa nekega avtomobilčka, ki se ga sploh ne da priključiti na elektriko, tako da si sploh nisem predstavljal, kaj bi z njim počel. Nekaj časa je še tlelo upanje, da bodo vsaj Aurisa karavana uspeli pripraviti, če se je že izkazalo, da je Prius plug-in najbolj zaseden avto v državi. Pa gre očitno tudi Auris za med.

Da vse le ni bilo tako črno, je poskrbel Toni, ki me je pričakal z belo Toyoto Yaris. Nasploh se je izkazalo, da je Toni zelo potrpežljiv človek, ki mu ni težko odgovarjati na telefonske klice zahtevnih strank, medtem pa zraven postoriti še kup opravkov in ostati pri tem hladen kot špricer. Toyota očitno točno ve, kdo bo najbolje poskrbel za njihove kupce.

Po vseh procedurah in seznanitvi z osnovnimi funkcijami avtomobila sem se tako končno potiho odpeljal proti bencinski črpalki, saj je bencin še vedno osnova za delovanje hibrida. Glede na to, da je bil vikend rezerviran za triatlon v Portorožu, je bilo treba najprej preveriti, ali obstaja možnost, da v Yarisovo notranjost spravim dve kolesi. Oziroma vsaj eno kolo. Pa je bil že hiter pogled nazaj dovolj, da sem poklical prijatelja iz Triatlonskega kluba Novo mesto, da bi prevzel breme prevoza koles nase. Je pa zato ostalo dovolj prostora, da se je v Portorož z nami odpravil tudi naš sedemletnik. ISOFIX-pritrditev otroškega sedeža je bila preprosta in v nedeljo zjutraj smo že brzeli po avtocesti iz Novega mesta v Portorož. Navajen dokaj tihega obratovanja Yarisa v vožnji po mestnih opravkih sem bil zato toliko bolj presenečen nad glasnim pospeševanjem do avtocestnih 130 kilometrov na uro. Dve uri sta sicer minili dokaj hitro in udobno, klima je bila učinkovita, nekaj zabave pa je ponudil tudi pogled na grafični prikaz delovanja električnega in bencinskega motorja.

Kar se tiče hibridne Toyote in triatlona, bi lahko rekli, da imata skupnega veliko več kot le začetno črko. Vzdržljivost kot ena glavnih značilnosti triatlona je brez dvoma odlika, s katero se ponašajo tudi avtomobili znamke Toyota. Tudi aerodinamičnost, ki pomaga pri zmanjševanju porabe goriva, je še kako pomembna na kolesarskem delu triatlonske preizkušnje in nič nenavadno ni videti triatlonca v nizki preži s kapljičasto čelado na glavi, seveda vse za manj upora in posledično manjšo porabo energije. Triatlon je sicer že sam po sebi hibrid treh športov in ima tudi po tej plati veliko skupnega z avtomobilskim hibridom. Hibridni avto namreč za svoje delovanje uporablja dva različna vira energije, tako električno energijo kot energijo fosilnih goriv. Podobno tudi človeško telo deluje predvsem na ogljikove hidrate, ko pa teh začne primanjkovati in se zaletimo v tako imenovani maratonski zid, pa mišice za svoje delovanje preklopijo na porabo maščobe. Ob vsem naštetem bi človek pričakoval, da bo Toyota kaj kmalu glavni sponzor triatlonskih prireditev, kajne? :)

Triatlon v Portorožu je bil za tekmovalce Triatlonskega kluba Novo mesto več kot uspešen, z Andrejem pa sva celo uspela opraviti krajši fotosešn. Nekoliko manj je bila zabavna pot domov, saj je bila primorska avtocesta proti Ljubljani prizorišče več kot 10 kilometrov dolge kolone. Ob neprestanem speljevanju in ustavljanju sem ugotovil, da je tale hibrid pravzaprav idealen za počasne kolone, saj električni motor skupaj z avtomatskim menjalnikom deluje izredno sproščujoče na voznika. Še posebno, ko na odstavnem pasu vidiš številne voznike, ki ob odprti havbi nemočno čakajo na avtovleko. Ja, tale Yaris postaja prav prikupen.

Avtor bloga: Iztok Kovačič

(Blog izraža stališča avtorja in ne nujno tudi uredništva Avto magazin)

Podaljšani test: Toyota Aygo 1.0 VVT-i X-Cite (5 vrat)

$
0
0
img_3882

Če bi bila velikost res tako pomembna, potem bi ženske dosegle, da se sprejme zakon, ki bi serijsko proizvodnjo japonskih malčkov prepovedal na veke vekomaj. Pa ni tako – v intimnih odnosih in prevoznih strategijah šteje le kompatibilnost. Toyota Aygo in Trst? Kompatibilna! Toyota Aygo, dež in sneg? Trije so najboljši par!

Prvi test Toyote Aygo ste lahko prebrali v tretji številki letošnjega Avto magazina. Moj dragi šef Aljoša ga je sklenil z naslednjimi besedami: »Snega imamo že počasi dovolj, zdaj bi nam zelo prav prišla sredozemska klima. Kaj pravite na Koper ali Piran s svojimi ozkimi uličicami?« Ko mi je čez kakšen teden v roke stisnil ključe malega 'oranžkota', sem mu rekla: »Prav, pa grem do Trsta, kjer so še ožje ulice in še več sonca kot v Kopru.

Pa da vidimo, kaj zmore tale škatla!« Če bi prej pogledala vremensko napoved, bi vedela, da se obeta najhujše sneženje po drugi svetovni vojni, ki ga tržaška burja spremeni v poševni metež, ki kosi naokrog kot udarci Brucea Leeja. A ker je fotograf Uroš Toyoto Aygo peljal na prvi snežni reli v sezoni, natančneje na Jänner reli, se nisem ustrašila izziva. Ko sem po najbolj strmi ulici na svetu po imenu Scala Santa strmoglavljala proti morju, je z neba že padal dež, pomešan s snegom. Po vseh pravilih bi mali avtek moral kapitulirati na spolzki cesti, pa ni – držal se je, kot bi se jaz držala lepega, pametnega in zvestega milijonarja.

Ko sem varno pripeljala na parkirišče ulice Carducci, se mi je ob pogledu na parkirane sive in črne avtomobile zazdelo, da na svetu ni drugačnega avta. Počutila sem se kot mlajša sestra Robbyja Gordona, svetila sva v enaki barvi in bila skoraj enako glasna. Ja, avto je mogoče res malo glasen, ko od njega zahtevaš nekaj več vrtljajev, pa tudi v klanec na avtocesti ga je treba malce porivati v mislih. V tem me spominja na psičke: manjši so, bolj so glasni, bolj trmasti in bolj se potrudijo za tvoj užitek, a tako so stvari pač organizirane v živalskem kraljestvu.

Kakorkoli, za Toyoto Aygo X-Cite zagotovo ne bi potrebovala detektiva ali dodatne super opreme, da bi ga našla na parkirišču (včasih res imam te težave), bi me pa motilo, če bi si avto omislil bivši fant, ki bi ga z lahkoto utopila v žlici vode. To je avto, ki ga je mogoče videti z letala, predvsem pa nemogoče spregledati v mestnem prometu. Stran od mene, Toyota Aygo X-Cite!

BEJBA OCENJUJE

Model: Toyota Aygo 1.0 VVT-i X-Cite (5 vrat)

Prvi, drugi in tretji vtis: 1. oranžen,2. zelo oranžen, 3. bolj laja, kot grize Cena: 10.845 evrov stane, da te vsi opazijo ... tudi v prometu Poraba goriva: 4,8 l/100 km Posebni plusi: 69 seksi 'konjev', črn X na maski, zaradi česar avto spominja na superheroja, kamera za parkiranje, ki zato kljub dejansko slabi preglednosti nazaj postane misija mogoče, sedempalčni zaslon na dotik z vsemi mogočimi funkcijami, ki življenje napravijo znosnejše, volan kot putrček, okretnost v ozkih mestnih ulicah Avto odsvetujem: introvertirancem (avto vzbuja veliko pozornosti), mazohistom (vožnja je nemarno udobna) in strastnim zapravljivkam (prtljažnik ima le 168 litrov prostornine) Avto svetujem: mladim voznikom (za prvi avto je naravnost idealen), modnim frikom, ki jim bo avto služil tudi kot modni dodatek, ter vsem prebivalcem Trsta in Trstu podobnih mest.

bese­di­lo: Tina Torelli

Porsche Slovenja na Evropskih igrah

$
0
0
sport02

Porsche Slovenija je eden od sponzorjev slovenske olimpijske reprezentance na Evropskih igrah 2015, ki bodo med 12. in 28. junijem potekale v glavnem mestu Azerbajdžana.

Na prvih Evropskih igrah, ki so nastale kot odgovor evropskih olimpijskih komitejev na vseameriške, afriške, azijske in oceanijske igre, bodo po vzoru olimpijskih iger vključili 20 športnih panog, 16 olimpijskih in 4 neolimpijske. Baku bo gostil 6.067 športnikov iz 49 evropskih držav, ki se bodo v enajstih športnih disciplinah potegovali tudi za uvrstitev na Olimpijske igre v Riu 2016. Iz Slovenije bo na igre odšlo 83 športnikov, ki bodo tekmovali v vseh dvajsetih športnih panogah. 

Viewing all 20843 articles
Browse latest View live